PRÓCHNICA
Próchnica to choroba,która dotyka ludzi w każdym wieku.Przyczyną jej powstawania jest działalnośc szkodliwych bakterii,zaniedbania higieniczne,niewlaściwa dieta.
W przebiegu próchnicy można wyróznic 5 poziomów zniszczenia zęba:
1. Niszczenie szkliwa-bakterie próchnicy bezobjawowo niszczą i zamieniają w czarną maź najtwardszą tkankę w całym organiźmie-szkliwo zęba
2. Niszczenie zębiny-bakterie próchnicy rozpoczynają niszczenie drugiej warstwy zęba.Jest ona bardziej miękka,przez co łatwiej i szybciej ulega destrukcji.
3. Zniszczona zębina-tylko minimalna grubość drugiej warstwy odgradza bakterie próchnicy od dostania sie do ukrwionej i unerwionej częsći zęba-miazgi oraz krwioobiego całego organizmu.
4. Niszczenie korzeni-bakterie próchnicy dostały się do ukrwionej i unerwionej części zęba,a ich toksyny krążą po całym organiżmie,negatywnie wpływając na stawy,serce,nerki i inne narządy.
5. Niszczenie kości-bakterie przeniknęły przez wierzchołek korzenia do kości i,często bez objawów,niszczą ją.Ten stan może być zdiagnozowany podczas wykonania zdjęć rtg.Zlekceważony doprowadzi do usunięcia zęba.
Nie wolno odwlekać wizyty w gabinecie stomatologicznym. Próchnica początkowa najczęsciej nie boli,a kiedy juz wystepuja dolegliwości bólowe to jest to stan bardzo zaawansowany.Leczenie podjęte odpowiednio wcześnie może okazać się niemal bezbolesne.Im większy stopień zniszczenia zęba tym leczenie jest dłuższe,mniej komfortowe oraz bardziej kosztowne.
Warto podkreslić jak ważna jest w procesie leczenia próchnicy jej wczesna diagnostyka.Im szybciej wykryjemy zmianę,nawet poczatkowa , i ją usuniemy tym lepiej.W naszej klinice do wczesnego wykrywania zmian próchnicowych stosowana jest laserowa diagnostyka próchnicy urzadzeniem Diagnodent.Takie zmiany nie są często widoczne gołym okiem ani na zdjęciu rtg,a skuteczność metody laserowej
w ich wykrywaniu to 90%! Wczesne wykrycie tych zmian umożliwia zstosowanie minimalnie inwazyjnego leczenia z zachowaniem jak największej ilości tkanek zęba.
Jako nieliczni w Polsce stosujemy też najnowocześniejsze urządzenia do minimalnie inwazyjnego leczenia próchnicy-skaler powietrzny czy abrazję powietrzną. Metody te pozwalaja na usuniecie samej próchnicy z zachowaniem jak największej ilości zdrowych tkanek zęba bez użycia wierteł.
LECZENIE KANAŁOWE
Bardzo ważną gałęzią leczenia zachowawczego jest endodoncja - inaczej leczenie kanałowe. Jest ono szczególnie zalecane przed wykonaniem korony lub mostu, po złamaniu zęba lub przy bardzo głębokich ubytkach.
Jezeli po badaniu okazało się,że ząb wymaga leczenia kanałowego,oznacza to,że bakterie próchnicy przedostały sie do korzenia zęba,dostały się do unerwionej
i ukrwionej miazgi zęba,która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu.Ta sytuacja jest niebezpieczna dla zęba i negatywnie wpływa na cały organizm,wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia.
Etapy leczenia kanałowego:
1. Diagnoza-wykonuje sie zdjęcie rtg i na jego podstawie okerśla m.in. liczbę,kształt,szerokość oraz przebieg korzeni
2. Oczyszczenie korony zęba-usunięte zostają bakterie próchnicy,scianki zęba zostają opracowane w taki sposób aby umożliwiały łatwy dostęp do kanałów wszystkich korzeni
3. Oczyszczenie zakażonych kanałów.
- usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego kanału
- zeskrobanie bakterii ze ścianek kanałów
- dezynfekcja chemiczna w celu unicestwienia nieusuniątych mechanicznie bakterii
4. Wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach-puste,dokładnie oczyszczone kanały korzeni zostają wypełnione specjalnym,obojętnym biologicznie preparatem.Zapewnia on szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.Ostatni etap leczenia zęba to odtworzenie jego anatomicznych kształtów.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem zyczjowo wykonywanym w znieczuleniu,co sprawia,że jest ono w pelni bezbolesne.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od stanu wyjściowego zęba,rodzaju leczonego zęba,budowy korzeni i innych warunków panujących w jamie ustnej.Orientacyjne leczenie kanałowe zęba,który ma 3 lub 4 korzenie(np.szóstka górna)może trwać ok 1-3 godzin.Czasem proces leczenia wymaga wiekszej liczby wizyt.
Dlaczego leczenie kanałowe jest takie kosztowne?
Na koszt leczenia ma wpływ wiele czynników:
1. Nowoczesne leczenie endodontyczne-kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania.
2. W procesie leczenia używa się od kliku do kilkunastu specjalistycznych,precyzyjnych tytanowo-nikowych narzędzi w różnych rozmiarach.Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm,których używa sie
w najlepszych gabinetach na świecie.Ich maksymalna żywotność to klikukrotne użycie,jednak zdarza się,że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba.
3. Leczenie kanałowe wymaga ok.3 zdjęć rtg.
4. Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych,które wspomagają trwałość efektu leczenia.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces i utrzymanie zęba przez wiele lat?
Leczenie kanałowe w ok.96% przypadków jest skuteczne i gwarantuje utrzymanie zęba przez długi okres,jednak lekarz nie jest w stanie dac pacjentowi gwarancji efektu.Bierze on odpowiedzialność za prawidłowy,zgodny ze sztuką medyczne proces leczenia.
Jakie sa najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba,a w szczególności jego korzeni,które uniemożliwiają w pelni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia.Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postepowania,na skutek odporności organizmu,czy ogólnoustrojowych infekcji może dojśc do powikłań.
Czy nie lepiej usunąć ząb?
Pomimo możliwości niepowodzenia,podjęcie ryzyka leczenia i poniesienia jego kosztów jest w pełni uzasadnione.Usunięcie zęba jest wyborem znacznie droższym
i obarczonym większymi konsekwencjami.Koszt wprowadzenia sztucznego korzenia w miejsce po usunietym zębie-implantu oraz odtworzenia na nim korony zęba wynosi co najmniej kilka tysiecy złotych.Nieuzupełnienie brakującego zęba spowoduje w ciągu kilku lat nieodwracalne zmiany w obrębie kilku zębów sąsiadujących z luką. |