Piękne,proste zęby są atutem w zyciu zawodowym i prywatnym,dając pewność siebie i dobre samopoczucie.Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia urody,ale także,
o ile nie przede wszystkim zdrowia. Współczesna ortodoncja oferuje nam potężne możliwości leczenia wad zgryzu. W naszej praktyce skutecznie leczymy pacjentów niezależnie od wieku stosując najnowocześniejsze metody i materiały.
KIEDY ZGŁOSCIĆ SIĘ Z DZIECKIEM DO ORTODONTY?
Wada zgryzu u dziecka często może byc niedostrzegalna.Warto więc skorzystać
z konsultacji ortodonty już od 3 r.ż., szczególnie kiedy zobserwujemy objawy takie jak:
• oddychanie przez usta
• szkodliwe nawyki, np. obgryzanie paznokci, ołówków, ssanie palca
• ssani smoczka pow. 2 r.z.
• zaburzenia symetrii twarzy
• zbyt wczesna utrata zębów mlecznych (np. usunięte z powodu próchnicy)
• zbyt późne wypadanie zębów mlecznych
• zęby wyrznięte w niewłaściwym miejscu
• cofnięte lub wysunięte szczęki, „bródka”
• nieprawidłowe uszeregowanie zębów (stłoczenia lub szpary)
• zbyt głębokie lub zbyt płytkie nagryzanie zębów górnych na dolne
• odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich, tj. zęby dolne stoją przed zębami ...górnymi)
• wpychanie języka między zęby przy połykaniu
Wady zgryzu nie cofaja się same,wraz ze wzrostem pogłebiają się,zwłaszcza przy współistnieniu szkodliwych nawyków.Nieprawidły zgryz sprzyja też powstawaniu kompleksów i wad wymowy u dzieci.
Jak powszechnie wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.Po stwierdzeniu nieprawidłowości ortodontazaleci ćwiczenia i aparaty służące reedukacji szkodliwych nawyków co pozwoli w przyszłości uniknąc wady zgryzu.
DLACZEGO WARTO PODJĄĆ LECZENIE ORTODONTYCZNE?
Zaniechanie leczenia ortodontycznego może być przyczyna wielu powikłań w obrębie narządu żucia, takich jak:
• nasilenia próchnicy
• zaburzeń mowy
• zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych
• paradontozy
• starcia zębów
• nadwrażliwości zębów
• przedwczesnej utraty zębów z powodu nieprawidłowych obciążeń pewnych ich grup w trakcie żucia
CZY WIEK JEST PRZECIWSKAZANIEM DO LECZENIA?
Wiek nie stanowi przeszkody w rozpoczęciu leczenia.Warunkiem decydujacym jest odpowiednia ilość kości otaczającej zęby,brak ostrych zapaleń dziąseł,kamienia
i osadu.
JAK NALEŻY PRZYGOTOWAĆ ZĘBY DO APARATU?
Przed założeniem aparatu zęby muszą być wyleczone z próchnicy i oczyszczone
z osadów i kamienia.
JAKIE SĄ RODZAJE APARATÓW?
Aparaty stosowane w naszej klinice to:
Aparaty elastyczne i płytki przedsionkowe-stosowane do reedukacji niewłaściwych nawyków u dzieci-zapobigaja rozwojowi wad zgryzu.
Aparaty ruchome-zakładane i zdejmowane przez pacjenta,noszone na noc i na kilka godzin w ciągu dnia,stosuje się je u dzieci i młodzieży,wymagają zdyscyplinowania
Aparaty stałe-przyklejane do powierzchni zębów na okres ok 2 lat.Występują w kilku wariantach:
-metalowe-standardowe,dokładne i ekonomiczne
-kosmetyczne-w kolorze zębów.ceramiczne bądż całkiem przeżroczyste,praktycznie niewidoczne dla otoczenia-kryształowe
-systemy samoligaturujące-występują w wersji metalowej i estetycznej.Dzięki technice niskiego tarcia pozwalają na znaczne skrócenie czasu leczenia,długości wizyt oraz ich częstotliwości9co 6-8 tyg).Budowa tych zamków sprzyja utrzymaniu idealnej higieny i pozwala na stosowanie delikatnych sił co wpływa na mniejszy dyskomfort.
JAK PRZEBIEGA PROCES LECZENIA?
1)Konsultacja ortodontyczna.Na tej wizycie lekarz dokona oceny warunków zgryzowych, zostaną pobrane wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których technik odleje gipsowe modele zębów pacjenta, a te z kolei będą potrzebne lekarzowi do obliczenia wskaźników, proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami
i szczękami. Ponadto do pełnej analizy konieczne będzie wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego (teleRTG) a także zewnątrzustnych i wewnątrzustnych fotografii.
2)Przedstawienie planu leczenia-lekarz dokładnie omówi kolejność leczenia
i potrzebne elementy aparatu oraz przedstawi koszty
3)Aktywne leczenie ortodontyczne-wizyty kontrolne co 4-6 tyg.,nie zgłaszanie sie na wizyty kontolne może znacząco przedłuzyc czas leczenia!
4)Retencja-stabilizacja efektu leczenia,po zdjeciu aparatu i oczyszczeniu zębów pacjent otrzymuje cieniutki drucik przyklejony do tylnej powierchni zębów oraz akrylową płytke do spania
CZY LECZENIE APARATEM STAŁYM JEST BOLESNE?
W przypadku leczenia aparatem stałym zaraz po jego założeniu oraz kilka dni później (drugi, trzeci dzień) może pojawić się uczucie dyskomfortu, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.
CZY APARAT STAŁY MOŻE USZKODZIĆ ZĘBY?
Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie nieprzestrzeganie prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.
CZY LECZENIE APARATEM STAŁYM WYMAGA SPECJALNEJ DBALOŚCI O HIGIENĘ?
Czyszczenie zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymaga większej dokładności, ilości czasu oraz wiąże się ze stosowaniem dodatkowych akcesoriów (szczoteczki międzyzębowe, specjalne nici dentystyczne, irygator dentystyczny). Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.
CZY PODCZAS LECZENIA TRZEBA WPROWADZAĆ OGRANICZENIA W DIECIE?
W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego,
w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.
CZY PODCZAS NOSZENIA APARATU MOŻNA LECZYĆ ZĘBY?
Podczas leczenia ortodontycznego można,a nawet należy regularnie chodzić na przeglądy stomatologiczne oraz poddawać się co pół roku zabiegom czyszczenia
i fluoryzacji zębów w gabinecie.W przypadku powstania ubytku w miejscu trudno dostępnym do leczenia ,lekarz ortodonta może zdjąć element aparatu na czas leczenia i ponownie go założyć po wyleczeniu ubytku.
CZY ELEMENT APARATU MOŻE SIĘ ODKLEIĆ?
Tak,poniewaz aparat przebywa w jamie ustnej podczas żucia pokarmów,siły
powstające podczasżucia mogą odkleić np.zamek ortodontyczny.Ma to miejsce
szczególnie przy spożywaniu twardychpokarmów jak np.jabłka czy orzechy czego
powinniśmy z aparatem unikać. Jednak w przypadku gdytak się stanie należy
zatelefonować do kliniki i poinformowac o tym lekarza.Lekarz wyznaczy
odpowiedni termin i aparat zostanie naprawiony bez ponoszenia dodatkowych
kosztów przez pacjenta.
|