Podstawą stomatologii estetycznej jest zrównoważenie maksymalnego efektu kosmetycznego z funkcjonalnością i wytrzymałością zastosowanego uzupełnienia. Dotyczy to zarówno wypełnień ubytków i odbudowy korony zęba za pomocą materiałów kompozytowych jak i ceramicznych uzupełnień protetycznych. Oceniając warunki w jamie ustnej pacjenta, lekarz musi dokonać wyboru metody leczenia spełniającą subiektywne odczucia estetyczne pacjenta jak i pozostające w zgodzie ze sztuka lekarską. Dlatego ta ważna jest współpraca na linii lekarz – pacjent oparta na wzajemnym zaufaniu i dobrej komunikacji..
Jako lekarz, opierając się na oczekiwaniach pacjenta, oceniam warunki w jamie ustnej i przedstawiam propozycje metody uzupełnienia. Wybór zależy od oceny podłoża protetycznego w jamie ustnej, stanu uzębienia, oceny funkcjonalności i wytrzymałości uzupełnienia . Jak wcześniej wspomniałem , podstawą jest maksymalny efekt kosmetyczny przy minimalnym ryzyku i rozsądnych kosztach leczenia. Jednak podstawową kwestią jest najstarsza lekarska zasada: primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić. Niestety, w pogoni za pięknem z jednej strony oraz za pieniędzmi z drugiej, coraz częściej o niej zapominamy.
Wszystkie swoje propozycje oraz związane z nimi zalety, wady oraz koszty przekazuje pacjentowi. Pacjent znając możliwości leczenia może podjąć decyzje, jaką metodę zastosować. Bardzo ważne jest, aby podejmując decyzje pacjent zrozumiał dlaczego dana metoda będzie najlepsza w jego przypadku. Poprawia to adaptację i akceptację uzupełnienia zarówno w wymiarze czysto medycznym jak i społecznym.