Toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa typu A (Botox, Dysport ) w medycynie wykorzystywana jest od wielu lat, głównie w neurologii i okulistyce. Od lat 90-tych rozpoczęto stosowanie tego leku w medycynie estetycznej – wygładzaniu zmarszczek i leczeniu nadmiernej potliwości. Toksyna botulinowa zrewolucjonizowała nieoperacyjne usuwanie zmarszczek. Jako jedyna z dostępnych metod likwiduje przyczynę i powstawania. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na rozluźnieniu mięśni mimicznych twarzy, w wyniku czego dochodzi do wygładzenia zmarszczek. Najlepsze efekty uzyskuje się. Stosując botulinę do usuwania zmarszczek górnej części twarzy: czoło, okolica oczu. Coraz chętniej stosujemy ją jednak także w okolicy ust, owalu twarzy, szyi i dekoltu.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i nie wyłącza pacjenta z obowiązków dnia codziennego. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Toksyna botulinowa zaczyna działać po około 72 godzinach, a pełny efekt terapii widoczny jest po 14 dniach i utrzymuje się około 6 miesięcy. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany. Poprzez cykliczne powtarzanie terapii czas działania leku niekiedy wydłuża się.
PRZECIWWSKAZANIA: ciąża, laktacja, alergia na toksynę botulinową typu A lub albuminę ludzką, choroby płytki nerwowo – mięśniowej ( miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lambert – Eatona ), przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych ( np. gentamycyna ), uszkodzenia skóry, poprzedzające zabiegi chirurgiczne ( do 4 tygodni ).
Leczenie toksyną botulinową jest dobrze tolerowane. Odsetek powikłań nie przekracza 3 % i co najważniejsze – są one przemijające.
Nadmierna potliwość jest bardzo częstym problemem ludzi aktywnych, żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie. Mokra dłoń czy krople potu na czole utrudniają funkcjonowanie wielu ludziom w życiu osobistym i zawodowym. Toksyna botulinowa hamuje pracę gruczołów potowych. Zabieg polega na ostrzykiwaniu punktowym niewielką ilością preparatu miejsc o zwiększonej potliwości ( twarz, pachy, dłonie, stopy ). W celu zapewnienia pacjentowi pełnego komfortu, przed zabiegiem wykonuje się miejscowe znieczulenie. Ustąpienie nadpotliwości obserwuje się po 3 – 5 dniach po zabiegu i utrzymuje się zwykle około 6 miesięcy. Niekiedy efekt jest dłuższy z powodu wyeliminowania czynnika emocjonalnego nasilającego pracę gruczołów potowych. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany.
( powrót do strony zabiegów)
(powrót do strony problemów)