DOFINANSOWANIE BUDOWY PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI

Możliwości uzyskania dotacji na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków


Budowa przydomowej oczyszczalni jest działaniem proekologicznym oraz ekonomicznie efektywnym.
Są to przesłanki wystarczające do ubiegania się o pomoc finansową przy realizacji tego przedsięwzięcia. Istnieje kilka różnych źródeł,
z których możemy otrzymać dotację.

 

Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dotychczas dotacje z GFOŚiGW były najkorzystniejszą i zarazem najłatwiejszą w uzyskaniu formą dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Do końca 2009 roku każdy mieszkaniec gminy, która posiadała odpowiednie fundusze, mógł ubiegać się
o zwrot poniesionych kosztów związanych z budową oczyszczalni. Każda jednostka samorządowa określała indywidualny poziom dofinansowania. Często pomoc ze strony gminy sięgała nawet 80% zwrotu całkowitych kosztów.

Obecnie w związku ze zmianą ustawy Prawo ochrony środowiska, od 1 stycznia 2010 roku gmina nie może dotować budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2009r., Nr 215, poz. 1664). Dotychczas gminy mogły poprzez gminne fundusze ochrony środowiska dotować przydomowe oczyszczalnie osobom fizycznym. Obecnie jest to niemożliwe z powodu włączenia środków funduszy do budżetu gminy. Nowelizacja spowodowała więc, że powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska
i gospodarki wodnej zostały zlikwidowane, a ich środkami będą dysponować odpowiednio starostowie
i wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast, tymczasem samorządy nie mogą finansować prywatnych inwestycji ze środków budżetowych.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie obecnego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej do rozwiązań zawartych w nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia (Dz. U. Nr 157, poz. 1241) Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych.

24 lutego 2010r. odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w czasie którego wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział przygotowanie zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Zmiany te pozwoliłyby na wykorzystanie środków pochodzących z kar i opłat za korzystanie ze środowiska na dofinansowanie inwestycji ekologicznych.

Programy unijne

W latach 2007-2013 zaplanowano szereg działań związanych z dystrybucją dotacji skierowanych na dywersyfikację działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości. W szczególnie korzystnej sytuacji są osoby zamieszkujące obszary wiejskie, w tym rolnicy. Duża część środków została przeznaczona na rozwój agroturystyki oraz innych działalności pozarolniczych, które mogą wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców wsi. Jest to duża szansa uzyskania dotacji na budowę, przebudowę i adaptację budynków, zakup sprzętu oraz wyposażenia niezbędnego dla prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Korzystając z tej formy dotacji możliwa jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jako jednego z elementów większego procentu.

Podstawowymi źródłami pozyskania środków z funduszy unijnych są Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007-2013 (odrębne dla każdego województwa) oraz Program Operacyjny Rozwój Obszarów Wiejskich 2007-2013 (PROW).

Realizacja programów regionalnych ma na celu zwiększenie konkurencyjności danego regionu oraz wzrost spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej województw. Dotacje dotyczą więc najczęściej inwestycji dla istniejących oraz nowopowstałych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, mających przyczynić się do wzrostu innowacyjności oraz przedsiębiorczości w regionie.

Oczyszczalnie przydomowe uznawane są za element projektu, którego skutkiem będzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Kredyty i pożyczki preferencyjne

Kredyty i pożyczki preferencyjne są dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy nie powiodła się próba uzyskania dotacji unijnych oraz w przypadku potrzeby szybkiego pozyskania środków. Kredytów i pożyczek preferencyjnych mogą udzielić odpowiednie instytucje wspierające ochronę środowiska, np. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EWRWP), Fundusz Mikro (FM), Fundacja Wspomagania Wsi (FWW).

Preferencyjnych kredytów na przydomowe oczyszczalnie ścieków udziela również Bank Ochrony Środowiska. Aktualnie BOŚ oferuje także kredyty na zakup lub montaż urządzeń i wyrobów służących ochronie środowiska. Maksymalny okres kredytowania wynosi 5 lat, oprocentowanie jest zmienne
i ustalane okresowo przez zarząd banku. W przypadku istniejącej współpracy pomiędzy bankiem a sprzedawcą bądź producentem, który pokrywa część odsetek, oprocentowanie wynosi od 1% rocznie.

Programy specjalne

Bardzo często fundacje, jednostki działające na rzecz ochrony środowiska, a także producenci oczyszczalni organizują różnego rodzaju programy popularyzatorskie, pilotażowe lub edukacyjne.
Działania te mają na celu zapoznanie się z działaniem przydomowych oczyszczalni ścieków, przedstawienie korzyści jakie płyną z ich posiadania oraz poszerzenie ogólnej wiedzy dotyczącej ekologii. Zazwyczaj osoby biorące udział w tego typu akcjach otrzymują możliwość zakupu urządzenia w dużo niższych cenach.

 

FRUKKO © 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: Business Sense
FRUKKO